drzewo życia

Tree of life – Breastfeeding czyli karmienie naturalne z symbolem drzewa życia

Tree of life – Breastfeeding

Karmienie naturalne z symbolem drzewa życia, to piękna internetowa akcja, o której głośniej (ale tylko na chwilę) zrobiło się w 2016 roku. Trochę szkoda, bo jej symbolika jest niesamowita i wielowymiarowa. Obrazy powstają ze zdjęć, na które nakłada się symbol drzewa życia zakorzenionego w piersi mamy z koroną symbolizującą rozwijający się mózg dziecka oraz poprzez nadanie im jednego z wybranych stylów grafiki. Dzięki temu powstają niezwykłe, kolorowe prace, którym znacznie bliżej do obrazu niż klasycznego zdjęcia.

Rozkodujmy symbolikę tej akcji.

Po pierwsze pokazuje ona w niezwykle obrazowy sposób wyjątkowy walor mleka kobiecego, którego skład i struktura wychodzi na przeciw szczególnej potrzebie rodzaju ludzkiego. Natura rozumiejąc, że odpowiednio rozwinięty mózg jest kluczowym czynnikiem zapewniającym funkcjonowanie i rozwój, wykazuje się niewiarygodnym sprytem, by upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. W okresie najaktywniejszego rozwoju mózgu (1 rok życia dziecka), kiedy przyrost jego masy może wynosić nawet 1 miligram na minutę, z jednej strony dostarcza odpowiednie substancje do tworzenia sieci neuronalnych, jednocześnie dzięki temu, że mleko matki za każdym razem smakuje inaczej, zapewnia odpowiednią ilość bodźców potrzebnych do utrwalenia się powstałych szlaków mózgowej komunikacji. Nie istnieje jakakolwiek inna substancja na świecie, która byłby w stanie dostarczyć tylu nienasyconych kwasów tłuszczowych typu omega-3 oraz omega-6, w tym długołańcuchowych kwasów tłuszczowych, zwłaszcza dokozaheksaenowego (DHA) i arachidonowego (A A), co mleko mamy. Żeby to oglądającym uzmysłowić, symboliczne korzenie drzewa życia wyrastają z piersi mamy, a jego koronę umiejscowiono gdzieś w głowie dziecka.

Drugim bardzo ważnym efektem takiego przedstawienia aktu karmienia piersią jest pewnego rodzaju anonimizacja mamy i dziecka. Nie wszyscy rodzice mają w sobie otwartość, by dzielić się bardzo wrażliwymi momentami swojego życia utrwalonymi na zdjęciach, na których z łatwością mogą być rozpoznani. Niestety, bez takich obrazów trudno jest przywracać normalność i budować akceptację społeczną dla karmienia publicznego, a nawet karmienia naturalnego w ogóle. Dlatego tak cenna wydaje się być możliwość przerobienia zdjęcia w coś, co staje się symbolicznym obrazem. Dzięki czemu i twarze i piersi schodzą z pierwszego  planu percepcji osób oglądających, pozostawiając na nim tylko komunikat, który chcemy przekazać.

Trzecim, równie ciekawym aspektem symboliki akcji Tree of life jest magia. Nie nałożona, ale wydobyta. Patrząc na te obrazy przypominam sobie moment, gdy po raz pierwszy samodzielnie, używając pryzmatu rozszczepiłem światło białe i uzyskałem tęczę. Pamiętam dobrze swoje zdziwienie, które szczerze mówiąc pozostaje ze mną do dnia dzisiejszego. Jak można tak zgnieść kolory, żeby znikły całkiem i stały się przeźroczyste? Podobnie czuję się patrząc na matki karmiące piersią. Kiedy widzę je na ulicy, w parkach, w restauracjach, staram się by mój wzrok był przeźroczysty, by w żaden sposób im nie przeszkadzał ani urażał. Dopiero dzięki obrazom pełnym symboliki, kolorów i magii, nie odnoszących się do jakiejkolwiek konkretnej osoby, mogę swobodnie zachwycać się pięknem, mądrością i wyjątkowością karmienia naturalnego i zachwyt swój głośno wyrażać.

Stworzenie takiego obrazu jest stosunkowo proste i nie wymaga od nas jakichś szczególnych zdolności artystycznych. Do wykonania dzieła potrzebujemy darmowej aplikacji PicsArt, którą można ściągnąć nieodpłatnie ze sklepu Google oraz naklejki Tree Of Life znajdującej się w zasobach tejże aplikacji. Wszystkich zainteresowanych przedłużeniem życia akcji „tree of life” zapraszamy do przesyłania swoich prac na nasz adres kontakt@grenevo.com, koniecznie z dopiskiem „wyrażam zgodę na użycie nadesłanej pracy tylko i wyłącznie w aktywnościach mających na celu promocję karmienia naturalnego”. Wśród mam biorących udział w akcji będziemy regularnie rozlosowywać jakieś miłe niespodzianki, dlatego prosimy o zamieszczanie kontaktu zwrotnego do siebie. Marzy nam się, by kiedyś z nadesłanych prac ułożyć napis „Mleko Mamy to jedyny pokarm, który w całości składa się z miłości” a potem wstawić go na ogromny uliczny billboard.