doule

„Doula to wykształcona i doświadczona również w swoim macierzyństwie kobieta, zapewniająca ciągłe niemedyczne emocjonalne, informacyjne i fizyczne wsparcie dla matki i rodziny na czas ciąży, porodu i po porodzie”. Mówi się, że kobieta rodzi dziecko, dziecko rodzi matkę, a doula wie jak to wszystko przebiega i potrafi dać wsparcie na tej wyjątkowej drodze. Jeśli tylko masz taką możliwość to warto zaprosić doulę jeszcze w okresie ciąży i zapytać jak mogłaby towarzyszyć Ci w trakcie porodu, połogu i laktacji. W styczniu 2015 roku doula została zarejestrowana w Polsce jako zawód.
Po więcej  informacji zachęcamy do zajrzenia na stronę Stowarzyszenia Doula w Polsce.

położne

Położna znaczy w Polsce bardzo wiele. Generalnie położne opiekują się kobietami od urodzenia aż do ostatnich ich chwil i każda kobieta powinna mieć swoją położną. Chłopcami natomiast tylko w okresie noworodkowym do 2 miesiąca ich życia (wynika to z definicji zapisów polskiego prawa ). Położne mają bardzo różnorodne specjalizacje. Niektóre z nich pracują w szpitalach opiekując się tam kobietami. W okresie okołoporodowym przyjmują (a nie odbierają, bo nikt tu niczego nikomu nie odbiera) porody, dają wsparcie laktacyjne i wykonują jeszcze bardzo wiele różnorodnych zadań. Są położne pracujące w środowisku, które realizują niezwykle istotne zadania z zakresu edukacji przedporodowej (każdej ciężarnej w Polsce przysługuje ponad 20 nieodpłatnych takich spotkań i to jest ewenement na skalę światową –  szczególnie, że bardzo mało ciężarnych o tym wie i z tego korzysta) oraz opieki nad noworodkiem po porodzie. Teoretycznie każda kobieta powinna mieć swoją położną, służącą jej radą przez całe życie.

pielęgniarki

Jeśli Twoje dziecko to chłopiec, to opiekę nad nim od okresu niemowlęcego będzie sprawowała nie położna tylko pielęgniarka (wynika to z definicji zapisów polskiego prawa). Pielęgniarka neonatologiczna otoczy opieką również wszystkie dzieci urodzone przedwcześnie, czyli wcześniaki na szpitalnych oddziałach neonatologicznych.

stomatlożki / stomatolodzy

Kto to jest to wiadomo, ale nie zawsze wiadomo, że w trakcie planowania ciąży lub w początkowym jej okresie kobieta powinna zrobić przegląd stanu zdrowia swoich zębów. Zaniedbanie tego może skutkować wieloma negatywnymi konsekwencjami.

specjalistki /specjaliści żywienia

Ciąża i połóg to wyjątkowy okres w życiu kobiety, w którym warto dowiedzieć się od ekspertów co jeść i jak jeść. Jak rozpoznać dobrego eksperta żywieniowego? Najlepiej zadać mu pytanie na temat rekomendowanej długości karmienia naturalnego. Ci, którzy rozumieją że jedzenie ma znaczenie z pewnością udzielą poprawnej odpowiedzi

ginekolożki / ginekolodzy położnicy

Wyjątkowa profesja medyczna pozwalająca opiekować się kobietami ciężarnymi. Ci najlepsi nie tylko otaczają ciężarną swoją opieką, prowadząc stosowny monitoring i badania stanu zdrowia, ale także w formie pisemnej informują swoje pacjentki o przysługującej im edukacji przedporodowej prowadzonej przez położne

neonatolożki /neonatolodzy

Wyjątkowa profesja medyczna pozwalająca opiekować się dziećmi przedwcześnie urodzonymi. Najlepsi z nich rozumieją wartość mleka matki dla wcześniaka, znają na pamięć Program wczesnej stymulacji laktacji dla ośrodków neonatologicznych III stopnia referencyjnego i realizują go w swoim miejscu pracy, nawet jeśli nie spełnia stopnia referencyjności.

pediatrzy

Bardzo niesforna grupa medyczna, która udzieliła swojej twarzy producentom krowiego mleka modyfikowanego, dlatego w trakcie opieki nad dziećmi będziecie mogli zaobserwować bardzo często w ich gabinetach różnorodne loga firm producenckich umieszczone na zegarkach, fartuchach, notatnikach czy długopisach. Od wielu z nich usłyszycie, że rekomendacje WHO są tylko dla bardzo biednych krajów i że karmienie piersią dłuższe niż 4-6 miesięcy to czysta fanaberia matek. Taka smutna sytuacja jest wynikiem bardzo ukierunkowanej edukacji, w trakcie swojej której prawie niczego nie słyszą na temat karmienia naturalnego. Na szczęście coraz więcej wśród nich decyduje się na prywatne, odpłatne kursy poszerzające wiedzę o karmieniu naturalnym. Zdobywają nawet tytuły CDL czy IBCLC, o których więcej poniżej.
Reasumując warto dla ochrony własnych nerwów ustalić wcześniej jakie podejście do karmienia naturalnego ma wybrany przez Was pediatra i w zależności od tego zdecydować o pozostaniu lub ewentualnej zmianie specjalisty.

promotorki karmienia piersią

Istoty spoza świata medycznego, które zdecydowały się solidnie zwiększyć swoją wiedzę na temat karmienia naturalnego i ukończyły kurs w Centrum Nauki o Laktacji. Bardzo często mają wykształcenie psychologiczne lub są doulami.

CDL

Tytuł Certyfikowanej Doradczyni Laktacyjnej uzyskuje się po ukończeniu specjalistycznego kursu organizowanego przez Centrum Nauki o Laktacji, potwierdzonego egzaminem teoretycznym i stosownymi  praktykami. Bardzo wiele polskich ekspertek CDL to położne bądź lekarki różnych specjalności. Warto jest pytać o niego, gdy zamierzacie się udać do kogoś po poradę laktacyjną ze swoim dzieckiem.

IBCLC

Międzynarodowi Dyplomowani Konsultanci Laktacyjni – International Breastfeeding Certified Lactation Consultant (IBCLC) togrupa osób, które potwierdziły swoje kompetencje, wiedzę i praktykę w specjalnym międzynarodowym systemie egzaminacyjnym, do ich dodatkowych obowiązków dochodzi zacność prowadzenia swoich działań (bez wsparcia od producentów sztucznych mieszanek) oraz szeroko rozumiana promocja i zaangażowanie w budowanie skutecznego systemu wsparcia laktacyjnego.

neurologopedki /neurologopedzi wczesnej interwencji

Niemedyczna specjalizacja, niezwykle istotna przy diagnozowaniu wczesnych zaburzeń karmienia naturalnego. Terapeuci mowy, mają ogromną wiedzę z zakresu poprawnego mówienia, co jak wiadomo jest ściśle związane z odpowiednim sposobem jedzenia. Im wcześniejsza diagnoza trudności tym łatwiejsza droga ich rehabilitacji. Z tego powodu tak niezwykle ważne jest by problemów z karmieniem piersią nie przykrywać „butelką”, tylko jak najszybciej starać się odpowiedzieć na pytanie jakie jest ich podłoże i jak najszybciej wdrażać stosowne postępowanie pozwalające odpowiednio długo i skutecznie karmić naturalnie.

rehabilitantki / rehabilitanci / osteopaci

Wraz z poszerzaniem i pogłębianiem się wiedzy na temat karmienia naturalnego widać wyraźnie jak niezwykle interdyscyplinarnego podejścia często ono wymaga. Szczególnie we wczesnym okresie noworodkowym, wszelkie niesprawności mięśniowo ruchowe mogą negatywnie wpływać na skuteczne karmienie naturalne. Dlatego namiary na specjalistów rehabilitacji, osteopatii mogą okazać się niezwykle cenne. Oczywiście przed wizytą poinformujcie ich, że ewentualny problem dotyczy noworodka, a nie osoby dorosłej

Jeśli trafiasz na kogoś, kto zbyt szybko i zbyt chętnie rekomenduje Ci wczesne żywienie oparte na krowim mleku modyfikowanym, przekaż mu link do jednego z najlepszych, istniejących opracowań na temat tego jak powinna być organizowana opieka okołoporodowa w tym zakresie – „Żywienie niemowląt i małych dzieci: Standardy postępowania w Unii Europejskiej” – link poniżej.