Co możesz zrobić w okresie ciąży, żeby minimalizować obawy wynikające z niezwykle trudnych warunków pandemii?
Bez względu na sytuację pamiętaj by zawsze dbać o siebie. Jesteś w ciąży i ten okres powinien być dla Ciebie wyjątkowy bo przygotowujesz się, razem ze swoim maleństwem, do porodu. Ważne jest byś się wysypiała, zdrowo odżywiała i zadbała o chwile relaksu.
Czy wiesz, że wczesne programowanie żywieniowe i budowanie relacji z dzieckiem, trwa od pierwszych dni ciąży?
Pamiętaj, że mimo pandemii, wciąż działają Standardy Opieki Okołoporodowej (SOO), które gwarantują Ci jeszcze przed porodem około 30 nieodpłatnych sesji szkoleniowych realizowanych przez Twoją położną. Nawet jeśli obecnie będą one realizowane w trybie online, mogą się okazać cennym źródłem wiedzy. Twój ginekolog powinien przekazać Ci skierowanie na edukację przedporodową – to jego obowiązek regulowany przez SOO. Nawet jeśli uczęszczałaś lub planujesz uczęszczać na zajęcia do szkoły rodzenia, dodatkowe spotkania z położną na pewno Ci pomogą. Każde pytanie jest ważne, więc nie bój się i pytaj o wszystko. To też czas na weryfikowanie informacji, które znalazłaś w internecie.
Przygotuj się nie tylko do porodu, ale również do laktacji – bardzo cenne w tym zakresie mogą okazać się porady laktacyjne prowadzone w trybie stacjonarnych lub online przez doświadczone położne i konsultantki laktacyjne. Nie rozwiążą one problemów, bo w czasie ciąży ich jeszcze nie ma, ale mogą znacząco pomóc w radzeniu sobie z nimi w przyszłości. Sprawdź, czy w razie potrzeby będziesz mogła po porodzie skorzystać z wizyty konsultantki laktacyjnej IBCLC lub CDL? Jeśli żadna z takich osób nie działa w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania, buduj bazę kontaktów na wizyty online.
Jeśli chcesz zminimalizować wizyty w szpitalu lub w przychodni, rozważ możliwość skorzystania z rozwiązań z zakresu telemedycyny, na przykład KTG pracującego w Twoim domu – w razie potrzeby polecamy Carebits.
Na pewno nie raz zastanawiałaś się co zabrać ze sobą do szpitala, poza standardową wyprawką rekomendowaną przez szpital.
Niestety wiele szpitali nie posiada odpowiedniej ilości sprzętu laktacyjnego dla mam po porodzie. By się zabezpieczyć rozważ zakup laktatora osobistego spełniającego wymogi 4 poziomu standardu bezpieczeństwa higienicznego. Chodzi o taki sprzęt, który pozwoli Ci po każdej sesji odciągania wszystkie części, które będą miały pośredni lub bezpośredni kontakt z pokarmem, poddać procesowi dezynfekcji termicznej czyli wyparzenia. Dobrze, żeby wybrany laktator był wyrobem medycznym, cichym i efektywnym, umożliwiającym od razu lub po rozbudowaniu, odciąganie z obu piersi jednocześnie. Dobrze żebyś miała dostęp do sterylnych butelek na pokarm, może się okazać że będziesz potrzebowała kilku lub nawet kilkunastu sztuk. Jeśli zdecydujesz się na laktator marki Ardo Medical, wszystkie wymienione warunki będą spełnione.
Dużo, a nawet bardzo dużo słyszysz obecnie o szczepieniach chroniących dorosłych przed koronawirusem – pamiętaj, że jedyna ochrona jaką możesz przekazywać swojemu maleństwu, będzie znajdowała się w Twoim pokarmie. Zanim maleństwo zbuduje własny układ immunologiczny, zwykle zajmuje to kilkanaście miesięcy, wyłącznie na ochronie płynącej z mlekiem mamy będzie mogło budować swoje bezpieczeństwo.